מצב שוק הדירות – אז והיום

חלפו הימים שבהם דור שבאו מארצות מזרח אירופה וממקומות אחרים למדינת ישראל רוכשים דירות עבור ילדיהם בכמה אלפי לירות, במספר משכורות לא רב, למשל: דירת שלושה חדרים בתל-אביב עלתה בשנות השישים של המאה הקודמת כמאה וחמישים אלף שקלים (בערך הכספי של היום). מאז האמירו המחירים באופן דרמטי ובכל עשור הן עלו בממוצע בכמאה אחוזים. לפני עשרים שנה מחירה של דירה ממוצעת בישראל הייתה כמאתיים וחמישים אלף שקלים. השכר הממוצע במשק בימים ההם אמנם היה נמוך מהשכר הממוצע כיום, אך נדרשו אז כתשעים משכורות בלבד כדי לרכוש דירה. נתונים המתפרסים חדשות לבקרים בעיתונים הישראלים מצביעים על כך כי בישראל נדרשים כיום מאה וחמישים משכורות בממוצע כדי לרכוש דירה בהשוואה למדינות מערב אירופה, כמו שבדיה (30 משכורות) או צרפת (90 משכורות). נכון, הקבלנים דאז לא הציעו לקונים הפוטנציאלים חניות מקורות, מעליות, מזגנים מפוצלים ואבזור יוקרתי לבית, אך עדיין מחירי הדיור בישראל שברו כל שיא ומקשים מאוד, בעיקר על זוגות צעירים, לממן את התשלומים היקרים בעבור הזכות להתגורר בין ארבע קירות. אולם לנו, בצ'מפיונס תיווך, יש פתרונות רבים לאזרחים בישראל במציאת דירות במחירים שווים לכל נפש, במסגרת תיווך בקריות.

הנהירה ההמונית של התושבים בישראל לרכוש דירות נובעת משתי סיבות עיקריות: א. תחושת ביטחון אישי – רצון לחיות על קרקע יציבה בדירה קבע ולא להיות תלוי בין שמים לארץ. ב. ריבית בנקאית נמוכה – הרצון של בנק ישראל לעודד צמיחה במצב של מיתון מתמשך ברחבי העולם, גורם למשקיעים לחפש אפיקי השקעה חוץ-בנקאיים, כמו רכישת דירות, עסק כלכלי משתלם בשנים האחרונות. לשם השוואה, בשנת 2002 בימי האינתיפאדה השנייה הייתה הריבית במשק 8%. תשואה ממוצעת של תכנית חיסכון שנתי עבור מאתיים אלף שקלים אז הייתה קרוב לעשרים אלף שקלים, כ-1,200 ₪ בחודש. כיום הריבית הבנקאית היא 0.1%.    

לאחר המיתון בשוק הנדל"ן בשנים 2003 – 2008 חל זינוק במחירי הדירות, מה שפגע קשות ברווחתם האישית והכלכלית, בעיקר של זוגות צעירים המבקשים לרכוש דירת מגורים בפעם הראשונה, מה שהביא לפרוץ המחאה החברתית ב-2011, מחאה שהתמוססה לאטה והייתה מעין בועה שהתנפצה (רק גרעין קטן נטל בה חלק. ארבע מאות אלף איש בחודשי הקיץ שצעדו במוצ"ש כמחאה ברחובות תל אביב באו להזדהות עם המוחים וביום למחרת שבו לענייניהם). גם כך תושבים ישראלים הנמצאים בעשור הרביעי והחמישי לחייהם התקשו לקנות דירת מגורים לפני חמש עשרה שנים, כאשר מחיר דירת ארבעה חדרים יד שנייה עלתה בממוצע רק כחצי מיליון שקלים, ללא תוספת הכרחית של ריבית עבור הלוואת המשכנתא. במצב זה רוב התושבים בישראל עד גיל חמישים אינם מכירים מציאות שבה עלות קניית דירה שווה לכל נפש. לנו כאמור יש פתרונות יעילים, בייחוד לאלו המחפשים תיווך בקרית מוצקין וגם תיווך בקרית ביאליק.

דילוג לתוכן